Pápateszéren határában egykor 25 malom őrölte a gabonát, melyből eredeti állapotában és működő formában sajnos egy sem lelhető fel. Megvannak azonban a malom-helyek, néhány malom épület, és természetesen a hajtást biztosító vizek. Élnek még a malmosok leszármazottjai, és vannak a malmoknak lelkes kutatói, akik e páratlan kultúrtörténeti kincseket nem hagyják feledésbe merülni. Víz világnapi geotúránkkal a malmok és a vizek jelentőségét szeretnénk hangsúlyozni, azaz a természet élettelen elemei és az ember együttélését, egymásra utaltságát. Megfejtjük, miért van olyan sok patak Pápateszér környékén, a vízhálózat miért éppen itt olyan sűrű. A lépten-nyomon felbukkanó köveket kifaggatjuk, hogyan és miért kerültek oda, a tájat szemlélve a Bakony északi lábának geológiáját elevenítjük fel. A tavaszi növények megcsodálása után a környéken nemrég megjelent védett állat, a hód tájátalakító nyomait is megkeressük.
Időpont: 2019. március 24. vasárnap
Találkozó: Pápateszér, templom (Petőfi utca), 10.00 óra
Útvonal: Pápateszér, templom – Fényes-hegy – Égett-malom (Schremmer-malom) – Andrássy-malom (Visnyei-malom) – Fenyőfői községi-malom – Simándli-malom (Hofstadter-malom) – Fényes-hegy – Pápateszér, templom
Időtartam: kb. 4-5 óra
Táv/szintemelkedés: 10 km / 150 m
Részvételi díj: 1000 Ft
Jelentkezés: március 23. 17.00 óráig E-mailben (szarvashaz@szarvashaz.hu) vagy telefonon (30/919-58 68), melyről a túravezető legkésőbb március 15. este 20.00-ig visszaigazolást küld. Kérjük a jelentkezés során megadni a létszámot és egy mobiltelefonszámot!
Túravezető: Czibula György, a Bakony-Balaton UNESCO Globális Geopark geotúra-vezetője