Szent László pénze nyomában: Geotúra Döbröntén

Geoturizmus: Utazás az idő rétegei között

A világ számos országában, Japántól Kínáig egyre népszerűbb turisztikai ággá nőtte ki magát a geoturizmus. Ez nem véletlen, hiszen bolygónk történetének felfedezése izgalmas kalandot kínál minden természetkedvelőnek. A Bakony-Balaton UNESCO Globális Geopark 2009 óta szervez geotúra-vezetői képzéseket, hogy szakavatott kalauzok mutathassák be egy-egy terület geológiai, botanikai és kulturális értékeit.

A geoparkok célja, hogy földtudományi örökségünket, a különböző földtani folyamatokat élményszerűen, közérthetően mutassák be, miközben a helyi fenntartható gazdaságot is támogatják. A Bakony-Balaton UNESCO Globális Geopark 2012 óta tagja az Európai és Globális Geopark Hálózatnak, összekapcsolva a természetvédelmet a tudatos turizmussal.

Különleges úticél: Döbrönte és a Szent László pénze

Ha egy kevésbé ismert, mégis lenyűgöző tájat keresel, Döbrönte ideális választás. A falu körüli geotúra során valódi földtörténeti kincsekre bukkanhatsz: az úgynevezett nummuliteszekre, amelyeket a népi hagyomány Szent László pénzeként ismer.

Ezek az ősi, mészvázas egysejtűek a földtörténeti újkor eocén korában népesítették be a meleg vizű tengereket. Latin nevük is árulkodó: a „nummus” pénzt jelent, és valóban, a lencse alakú, néha több centiméter átmérőjű kövületek erősen emlékeztetnek az érmékre. A legenda szerint amikor Szent László király elől menekültek a kunok, pénzeiket eldobálták, hogy az azokat felszedő magyarok lemaradjanak az üldözésben. A király fohászára azonban ezek a pénzek lapos kövekké változtak.

Nem véletlen, hogy 2017-ben a nummuliteszt az év ősmaradványává választották. Ezekkel a kövületekkel a döbröntei geotúra során mindenfelé találkozhatsz, hiszen a környék tele van nummuliteszes mészkővel (Szőci Mészkő Formáció).

Szarvaskő vára: Ahol a történelem találkozik a természettel

A döbröntei geotúra egyik kiemelkedő állomása Szarvaskő vára. A 14. században épült erődítmény a Himfy család székhelye volt, nevét a család címerállatáról, a szarvasról kapta. A vár történelme kalandos: a kezdeti fénykor után a Himfyek rablólovagokká váltak, sőt, 1464-ben cseh zsoldosokkal kirabolták a pannonhalmi apátságot is, amiért Mátyás király elvette tőlük birtokaikat.

A vár ma romokban áll, de a maradványok így is impozánsak. Az egykori palota északi és nyugati falának részei, a rondella és a védfal kisebb szakaszai mind megtekinthetők. Az állagmegóvási munkáknak köszönhetően biztonságosan bejárható, és a romok mellől csodás panoráma nyílik a Bakonyaljára és a távolban a Somlóra.

Érdekességként megemlíthető, hogy 2018-ban a döbröntei Szarvaskő vára testvérvári szerződést kötött az ország másik végében található, azonos nevű szarvaskői várral.

A Bittva völgye: Ahol a patak meséje folyik

A túra során a Bittva-völgyet is érinti az útvonal. Ez a patak a Marcal negyedik legnagyobb mellékága, amely a Bakony nyugati részén, Németbánya felett ered. Különlegessége, hogy felső és középső szakaszán megőrizte természetes állapotát.

A patak neve valószínűleg szláv eredetű, bár jelentése máig vitatott. Vályi András már 1796-ban is megemlékezett róla:

„Bitva. Folyó víz Veszprém Vármegyében: erdőkböl származik sebes folyásával, nem bő, és nem is mély, de szüntelen való folyása által megérdemli a fel jegyzést; Igen jó ízü rákok vagynak benne…”

A Bittva mentén egykor malmok sora épült, és bár az alsó szakaszain már történtek szabályozások, a döbröntei szakasz még mindig őrzi természetközeli jellegét.

Praktikus információk a túrához

A „Szent László pénze nyomában” geotúra útvonala a Szarvasháztól indul, érinti Szarvaskő várát, a Kis-erdőt, a Bittva-völgyet és a Katalin-forrást, majd visszatér a kiindulóponthoz. A közel 7 kilométeres táv bejárása körülbelül 5 órát vesz igénybe.

A túra nem tartozik a nehezebb kirándulások közé, de kényelmes cipő és megfelelő mennyiségű ivóvíz mindenképp szükséges. A terület minden évszakban kínál látnivalót, de tavasszal és ősszel a legszebb.

Ne feledd: a geoparkok szellemisége szerint a kőzeteket, ősmaradványokat csak szemlélni szabad, gyűjteni vagy károsítani tilos. Ha te is felfedeznéd ezt a különleges tájat, csatlakozz egy szervezett geotúrához, ahol szakavatott vezetők segítségével még teljesebb élményben lehet részed.

Scroll to Top